Lacné vs. kvalitné monterky – tak ktoré si vybrať?
Pridané 25.1.2021 10:21:13 Počet zobrazení 1639
Montérky? Jáj, tie modré nohavice so šnúrkou v páse a k nim blúza. Sem tam odtrhnuté vrecko, v rade nad sebou len každý druhý gombík, na stehne zoslabená látka... Akoby to bolo včera, keď človek, ktorého práca si vyžadovala ochranný odev, nemohol vyzerať inak. Pravdou však je, že pracovné oblečenie prešlo poriadny kus cesty. Zmenili sa materiály, strihy, farby... Ako to ale vyzerá s cenovkami? Existuje tzv. kvalita za rozumnú cenu?
Na nedostatočnú kvalitu pracovných odevov sa zamestnanci sťažujú nahlas a verejne len veľmi neradi. Obzvlášť, ak pracujú u jedného z dvoch či troch zabehnutých zamestnávateľov v širokom okolí. Prísť o pravidelný príjem kvôli frflaniu na nepohodlný pracovný odev môže totiž v mnohých regiónoch znamenať stratu živobytia na dlhé mesiace. Hlboko v „zákulisí" šatní či prezliekarní je to už častejšia téma.
Ženy sú nešťastné najmä kvôli zlým strihom a nepohodlným materiálom. Katka je celý deň na nohách. V obchode so zmiešaným tovarom má spolu s ďalšími dvoma kolegyňami na starosti všetko: príjem tovaru na sklad, dokladanie do regálov, obsluhu zákazníkov, kasu a neraz aj upratovanie a údržbu priestorov.
„Najhoršie je, keď už okolo desiatej dopoludnia cítim pri práci vlastný pot. Bojím sa, že keď sa ku mne niekto zo zákazníkov priblíži trochu viac, ucíti ho tiež..." Smola Katky a jej kolegýň spočíva v tom, že zamestnávateľ si dal záležať na tom, aby jeho ľuďom nebola v práci zima, ale pri výbere pracovného oblečenia sa nezamýšľal nad otázkou, či sú na pohľad pekné tričká a k nim mikiny aj dostatočne priedušné.
Zlomyseľnosť nízkych cien
Mária a asi ďalších päť jej kolegýň má iný problém. Sú štíhle a vysoké a pracovné oblečenie, ktoré je dizajnovo celkom pekné a aj dostatočne kvalitné, sedí iba ich nižším alebo bacuľatejším kolegyniam.
„Zamestnávateľ sa o tom s nami odmieta baviť. Vraj ako správne ženy by sme si to mali zvládnuť samé doma prešiť... Predĺžené modely sa vraj ťažko zháňajú a sú výrazne drahšie." Mária má rukávový lem červenej flísovej pracovnej mikiny desať centimetrov nad zápästím a čierne pracovné nohavice jej končia desať centimetrov nad členkom. Spĺňa, alebo nespĺňa takéto pracovné oblečenie kritérium ochranného odevu?
S mužmi je to ešte ťažšie
Muži sú zväčša celkom iná kategória. Ak montérky v práci fasujú, kritériom kvality sú pre nich traky a dostatok vreciek na všetky drobnosti, ktoré používajú. Vítaným bonusom sú hlavne reflexné prvky a zdvojený materiál na kolenách.
Prípadnú nízku kvalitu a odolnosť si uvedomia – a v tej chvíli si i poriadne zanadávajú – až keď po prudkom predklone ukážu svetu zadok. Doslova.
Pružnosť a hustotu tkaniny ani pevnosť švov si totiž pri výbere pracovných odevov (pre seba či kolegov v partii) veľakrát nespájajú s cenovou hladinou. Mnohí dokonca vopred počítajú s tým, že ak im bude zima, musia si pod novučičké montérky obliecť nejaké staršie domáce oblečenie. Ale je to tak v čase bezproblémovej dostupnosti hrejivých a priedušných materiálov správne?
Montérky, to sú hlavne náklady
Lubomír Winkler zo spoločnosti Ardon Safety hovorí, že na pracovných odevoch sa nielenže neoplatí, ale v konečnom dôsledku ani veľmi nedá šetriť: „My, výrobcovia, každoročne prinášame na trh aj špičkové, funkčné a dizajnovo nadštandardné pracovné oblečenie. Tieto rady sú drahšie, ale majú svojich zákazníkov – dokonca je ich z roka na rok viac. Zároveň ponúkame cenovo prijateľnú a popritom vysoko funkčnú pracovnú módu." Zlatú strednú cestu sa pri výbere montérok oplatí porovnať s tým najlacnejším, čo trh ponúka, pretože: „Investícia do najlacnejších pracovných odevov sa obvykle vypomstí ich krátkou životnosťou, a teda opätovnou investíciou."
Zamestnávatelia hľadajú na trhu pre svojich zamestnancov cenovo čo najvýhodnejšie odevy. Ide totiž o cyklickú a u mnohých aj o významnú nákladovú položku. Snaha o úspory je z tohto hľadiska pochopiteľná. L. Winkler však načrtáva aj ďalší pohľad na vec: „Pracovné odevy sú synonymom maximálnej ochrany zdravia pri práci. Kvalitné oblečenie však pomáha aj atmosfére na pracovisku. Veď prijímať sťažnosti zamestnancov na nekvalitný odev, ktorý môže byť aj reálnou prekážkou pri práci, neprospieva pracovnému prostrediu ani medziľudským vzťahom v ňom."
Kritériá kvality za rozumnú cenu
Typickým znakom kvalitného pracovného oblečenia je jeho ergonomickosť, teda anatomické tvarovanie a pohodlné nosenie. Zásadné sú aj ďalšie parametre:
Druh materiálu
Najbežnejším materiálom na zhotovenie montérok a iných pracovných odevov je prírodná bavlna alebo zmesi bavlny a polyesteru v rôznom pomere. Materiály sú tkané buď v tzv. plátnovej väzbe nazývanej kanvas, alebo väzbou keper, ktorá je šikmá. Túto väzbu poznáme všetci najmä vďaka džínsom a džínsovým výrobkom z denimu.
Moderný kanvas odborníci radia k mimoriadne príjemným a zároveň pevným a odolným materiálom s vynikajúcimi parametrami priedušnosti a tepelného komfortu. Obvykle sa tiež používa v kombinácii s polyesterom. Vyrábajú sa z neho dizajnové montérky: montérkové nohavice do pása i montérky na traky, blúzy a bundy.
Polyester dodáva klasickej prírodnej bavlne vyššiu pevnosť, tvarovú stálosť i odolnosť voči špine a mastnote, nižšiu krčivosť, schopnosť rýchlejšie vyschnúť a zniesť agresívnejšie čistiace chemikálie. Ak je však polyesteru priveľa, odev sa stáva málo priedušný. Je to častý problém najlacnejších montérok a pracovných odevov.
Gramáž materiálu
Hovorí o tom, koľko váži jeden meter štvorcový látky, z ktorej sú montérky ušité. Čím je vyššia, tým je materiál silnejší a odolnejší voči „predratiu". Pri nižších gramážach je na zabezpečenie vyššej pevnosti potrebný vyšší podiel polyesteru.
Montérky môžu byť ušité z látky s hustotou 160 až 180 g/m2. Kvalitné pracovné nohavice a blúzy mávajú gramáž látky okolo 200 až 240. Špičkové od 240 až do 290. Extrémne odolné aj 320.
Zosilnenie najviac namáhaných miest
O tom, že niektoré miesta – najmä kolená alebo sed a na blúzach lakte – by mali byť pevnejšie, má väčšina ľudí pomerne jasnú predstavu. Menej ľudí už vie, že kvalitné montérky používajú na zosilnenie týchto miest zdvojenú látku alebo často úplne iný druh materiálu. V súčasnosti najmä materiály zo syntetických pružných vlákien.
Na ozaj kvalitných montérkach sa používa tzv. cordura. Materiál na báze nylonu, resp. polyamidu, je mäkký, ľahký a priedušný, no extrémne odolný voči pretrhnutiu a odratiu. Odpudzuje nečistoty a veľmi dlho odoláva vodnému stĺpcu. Montérkam či inému pracovnému oblečeniu dáva šancu na dlhú životnosť i v extrémnych pracovných podmienkach.
Spôsob šitia
Za zmienku stojí, že výrobcovia, ktorí kladú dôraz na trvácnosť svojich výrobkov, prechádzajú na trojité prešitia namáhaných partií a pružné švy.
A k tomu detaily
Sú to rozhodujúce funkčné „maličkosti", ktoré najlacnejšie montérky a blúzy neponúkajú – prepracovaná silueta, modely zvlášť pre štíhle a vysoké alebo, naopak, nízke postavy, elasticita materiálu a vyhotovenia, anatomicky tvarovaná oblasť kolien a lakťov, prevetrávanie v podpazuší, reverzné zipsy, kovové zipsy, zipsy prekryté ochrannou látkou, skryté vrecká, bezpečnostné vrecká na odloženie väčšieho smartfónu, vrecká alebo úchyty na ochranné nákolenníky, elastické alebo zdvojené lemy na rukávoch, golier alebo stojačik na krku s ochranou pred chladom, množstvo decentných, ale účinných reflexných prvkov, ktoré dodávajú pracovnému odevu jasný „fashion" nádych.
Tak lacné, alebo radšej aj kvalitné?
V dobrých montérkach sa pri práci ľahko zohýba aj naťahuje za predmetmi, kľačí i čupí. Ich materiál nekladie pri pohybe takmer nijaký odpor. Tepelný komfort dokážu zabezpečiť za rôznych poveternostných aj interiérových podmienok. Strihovú a tvarovú stálosť, funkčnosť a farebnosť si zachovávajú po mnohých pracích cykloch a čistiacich procesoch.
Dôkazom kvality montérok a vystihnutia potrieb trhu je aj to, že si ich pochvaľujú ľudia z rôznych odvetví – od stavebníctva cez priemysel, logistiku, výrobu a lesníctvo až po domáce hobby majstrovanie.
Kvalitné pracovné odevy vydržia jednoznačne viac než lacné. Ak sa však ľudia cítia vo svojom pracovnom odeve navyše i dobre a do istej miery si tiež uvedomujú jeho eleganciu – ktorá korešponduje s aktuálnymi módnymi trendmi v bežných odvetviach odievania – odvádzajú aj lepší pracovný výkon. A to je hodnota, ktorá sa nezrkadlí v nákladoch, ale skôr v statuse a ziskovosti firmy.
Nový komentár